להפסיק לעשן, להגמל מעישון

תהליך הפסקת העישון – יותר קל ממה שחושבים
להפסיק לעשן הוא תהליך הרבה יותר קל ממה שחושבים, גמילה מעישון היא תהליך הרבה יותר קשה שמשלב הן היבטים פיזיולוגים והן תהליך של פרידה רגשית. איך לעשות את זה נכון ולאורך זמו כלאמר להיגמל מעישון לחלוטין, זו משימה מורכבת.
להפסיק לעשן זה תהליך הרבה יותר קל ממה שחושבים. מארק טווין אמר שהוא מפסיק לעשן בין סיגריה לסיגריה יחד עם זאת אם נרצה להפסיק את העישון, שלושה ימים קשים של צורך הולך וגובר בסיגרייה יתחלפו ברגיעה ושקט של הגוף כאילו לא היינו מכורים כלל. הניקוטין יתפוגג מהגוף ואנו מחזור לתפקוד נורמאלי. אבל אז יופיעו הגעגועים והמקומות של ההרגלים והלחצים והכעסים והשמחות הקטנות והמנהגים. הסיגריה של הקפה, הפסקת העישון הלא רשמית בעבודה, העישון בנהיגה והסיגריה של אחרי …(ארוחה, עבודה,סקס) ובמקומות האלה צריך אופי מאוד חזק כדי להצליח לא לקחת את הסיגריה הראשונה שתוביל לכל הסיגריות האחרות שהיינו רגילים אליהן.
גמילהמעישון היא התהליך. אותו זמן הדרוש לגוף לא רק להיגמל פיזית מההתמכרות לניקוטין אלא לשבור את כל אותם הקשרים שיצרנו עם הסיגריות. זה הוא תהליך מורכב הדורש תהליך שיטתי של שלושה חודשים. למעשה רק בתום שלושה חודשים מיום הפסקת העישון הפסקת עישון תיהפך לגמילה מעישון.
ישנן הרבה שיטות להפסקת עישון כשרובם נותנות את הפתרון להפסקת עישון, מעטות מכוונות לגמילה מעישון ובדרך להיפטר מההרגל המציק והטורדני הזה שהופך אותנו תלויים במקל קש בוער, צריך לקחת בחשבון את העובדה כי מדובר בתהליך ארוך טווח ולא בפעולה נקודתית.
קובלר רוס גיבשה את תהליך האבל שבו העובר עלינו בני האדם כשאנו מאבדים משהו יקר לנו. היא דיברה על הכחשה כשלב הראשון שאני תודדים איתו כשלמעשה אנו לא מודים באירוע אליו אנו מתוודעים. כשהרופא אומר שחייבים לעשן אנו מבינים את זה בראש יחד עם זאת אנחנו לא מקבלים את זה. נגמלים בסדנאות שלי בפגישה ראשונה מודים כשהם מציגים את עצמם שהם פה בגלל הרופא. אצל אחרים התמריץ הוא בן/ בת הזוג, הילדים או הנכדים. עם עליית מחיר הסיגריות יש גם תמריץ כלכלי להפסקת העישון בעיקר בקרב אנשי הגיל השלישי. כל אלה מראים שלהגיע לסדנה אינו בא ממוטיבציה פפנימית. לרב אין התייחסות לתלות שאדם יוצר בסיגריה ולצורך הבלתי נשלט שיש לו בה. והאמת כשבאים להפסיק לעשן חשק ורצון אינם נדרשים. כמו הרבה דברים שאנו עושים בחיים, את הערך לדברים שאנו עושים , אנו יוצרים בהמשך. כך למשל אנו קמים לעבודה, מבלים שמונה שעות במסגרת כזו או אחרת ולפעמים יותר, לא כי יש לנו חשק אלא כי בשלב מסויים, בד"כ בסוף החודש העבודה מאפשרת לנו לעשות דברים שכן גורמים לנו סיפוק והנאה.
אז העיצה הראשונה לכל המעשנים היא אל תחכו ליום בהיר ויפה שבו השמש תיזרח, מנהלת סניף הבנק תחייך אליכם. בן/בת הזוג יגידו תודה על מי שאתן/ם והילדים יעשו מה שאומרים להם בלי להתווכח- אין ימים כאלה בהם הכל מסתדר טוב ואם יש ימים כאלה, דווקא אז- סיגריה תהיה התוסף לשלמות.
בתהליך הגמילה בסדנאות שלי המתפרש על פני שלושה חודשים, מעשנים שהפסיקו מגלים עולם חדש שבעבר היה מכוסה בעשן ואפר ועכשיו מתגלה על כל צבעיו וגווניהם.
אז אם תרצו להיגמל מעישון אל תחכו לזמן המתאים. אין כמו עכשיו. אם תחליטו להיגמל מעישון תזכרו שזה תהליך המתפרש על פני מספר חודשים ולא מקבל מענה נקודתי.
מאחל לכם בהצלחה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותכם:

© הדף נבנה ע"י You Active Media