מפחיד להפסיק לעשן – על אמונות מוטעות ומכשולים דמיוניים

מי לא רוצה להפסיק לעשן?
כבר על הבוקר כשקופסת הסיגריות היא הדבר הראשון שאוחזים בשעה שלוחצים על הקומקום החשמלי להכנת הקפה הראשון של היום, מתעוררת המחשבה בשביל מה צריך את זה. כאבים כאלה או אחרים בשעת פעילות מאומצת במקצת כמו להרים את הילד על הידיים או לרוץ לאוטובוס, שהגיע לתחנה, מכניסים אותנו ל"סרטים" על מחלות צפויות. התלונות מהסביבה על הסירחון הנודף ממך גם הן, מעבר לכעס המתעורר, מובילות למחשבה אולי כדאי לסיים את הרומן עם העישון וכשנוספת לזה התחושה של נידוי שקיימת היום כשמעשנים מוצאים עצמם מחוץ למקומות ציבוריים או מוגלים לאיזורי עישון, ההרהור מתגבר. אבל אז לצד ההרהור מתעוררים גם הפחדים.
אם אפסיק לעשן אז:
אשמין כי זה מה שקורה כשמפסיקים לעשן. כל אלה שהפסיקו לעשן בסביבה עלו במשקל ובאופן ניכר. הם התחילו לבלוס ולאכול כדי למלא את הריקנות בפה שהיה רגיל למצוץ את הסיגריה.
התשובה: הפסקת עישון אינה גוררת בהכרח עלייה במשקל. עלייה טבעית במשקל קורית בטווח של 2,3 ק"ג כי האוכל נספג בתאים במקום להיעצר בדרך בעורקים וורידים צרים מלהכיל, עלייה זו מווסתת על ידי הגוף שמאזן את עצמו. כל מה שמעבר דורש היערכות ומוכנות וידע על ארוחות מאוזנות לאורך היום לפחות בשלב החודש הראשון להפסקה.
העצבים יגיעו לא חסר לחץ בסביבת העבודה והבית ומצבים מרגיזים. אם פעם הפתרון היה לעשן סיגריה כדי לקחת פסק זמן מה עושים כשהיא איננה?
התשובה: כמה נחמד יהיה לסמוך על עצמנו בפתרון של מצבים מאתגרים במקום להסתמך על הסיגריה כמאפשרת שליטה עצמית. הרי בסופו של דבר צריך להתמודד עם מצב הלחץ. סיגריה לא פותרת, היא רק מכסה וחלק מתהליך הפסקת העישון הנעשה בסדנאות ארוכות טווח של מספר פגישות ומעקב הוא ללמוד איך להתמודד עם מצבים כאלה תוך התבססות על היכולות האישיים שלנו.
העירנות שלי ויכולת הריכוז יפגעו הפסקת עישון גורמת לירידה ברמת האדרנלין הגורמת לקושי במיקוד ובריכוז.
התשובה: יש דרכים אחרות להעלות את רמת האדרנלין בדם שאינה קשורה בהתמכרות לניקוטין- פעילות ספורטיבית, התמקדות בתפריט עשיר בחלבונים ועוד
כשמפסיקים לעשן כל המחלות פורצות פחד מהתפרצות מחלות דווקא לאחר הפסקת העישון שנועדה למנוע אותן.
התשובה: אכן הפסקת דרסטית מיידית של עישון גורמת לירידה בתפקוד המערכת החיסונית, שיכולה לגרום להתפרצות מחלות שהתסמינים שלהן היו קיימים. זו הסיבה שהפסקת עישון חייבת להיעשות באופן הדרגתי ובפיקוח כדי לעשות אותה חכם ובטוח.
לא חסרים פחדים. לרב הם מוגזמים, הסיכונים קיימים אך ניתנים לשליטה ביחוד כשהתהליך נעשה על ידי איש מקצועי מנוסה. והסיכויים והיתרונות של גמילה מעישון, מהניסיון שלי כמנחה סדנאות גמילה מעישון עם ותק רב, הרבים לאין ספור. גמילה מעישון פותחת עולם.
מאחל לכם בהצלחה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותכם:

© הדף נבנה ע"י You Active Media